Důvěra Poslanecké sněmovny: Jak se hlasuje o důvěře vládě v ČR

VSAĎTE SI na voLby s bonusEm

VoLby

USA

českO

TOP Bonus

Články

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Aby mohla vláda v Česku vládnout, musí nejdříve získat důvěru Poslanecké sněmovny. Podívejte se, jaká jsou pravidla pro hlasování o důvěře vládě, co se stane, když ji vláda nezíská a na konkrétní příklady z minulosti, kdy důvěra Poslanecké sněmovny nebyla vládě vyslovena.

Důvěra Poslanecké sněmovny vládě

Letos na podzim nás čekají další parlamentní volby, po 4 letech si budeme volit novou Poslaneckou směnovnu. Spolu s tím dojde i k sestavení nové vlády, která následně požádá sněmovnu o vyslovení důvěry.

Stačit jí k tomu bude prostá většina, bude tak muset mít v součtu minimálně 101 poslaneckých hlasů.

V článku najdete

Co znamená důvěra a nedůvěra vládě?

Česko patří mezi země, kde funguje tzv. pozitivní parlamentarismus – vláda vždy musí důvěru získat. Opakem jsou země, kde mají tzv. negativní parlamentarismus a platí u nich presumpce důvěry.

Důvěra Poslanecké sněmovny je vždy podmínkou pro to, aby mohla vláda fungovat.

Naopak nedůvěra znamená konec vlády a nutnost sestavit buď novou nebo vyhlásit předčasné volby.

Jak probíhá hlasování o důvěře vlády?

Hlasování probíhá vždy pouze v Poslanecké směnovně (Senát o vládě nehlasuje) a pro vyslovení důvěry je potřebná nadpoloviční většina přítomných poslanců, musí jich ale být přítomno alespoň 67.

Trochu jiná je situace, kdy se naopak hlasuje o vyslovení nedůvěry vládě. V takovém případě je potřebná nadpoloviční většina všech poslanců, pro vyslovení nedůvěry je tedy potřeba minimálně 101 hlasů.

Důvěra Poslanecké sněmovny - hlasování
Hlasování ve sněmovně (Zdroj: novinky.cz)

Kdy dochází k hlasování o důvěře?

Ze zákona platí, že každá nově jmenovaná vláda musí nejpozději do 30 dnů od jmenování požádat sněmovnu o vyslovení důvěry.

Dalším důvodem pro hlasování mohou být návrhy opozice, která může podat návrh na vyslovení nedůvěry, příčinou hlasování může být také vládní krize.

Vláda může hlasování o důvěře spojit také s návrhem některého zákona – pokud v takovém případě není zákon schválen, vláda má automaticky nedůvěru.

O nové vládě by se mělo hlasovat letos na podzim, kdy se uskuteční další volby do Poslanecké sněmovny. O důvěru požádá nový předseda vlády a právě na něho si už nyní můžete vsadit. Kurzy na nového premiéra už vypsal např. Tipsport, Fortuna nebo Chance a jasným favoritem je předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Kdo bude první premiér s důvěrou PS po volbách 2025

V tabulce se můžete podívat, jaké jsou u Fortuny kurzy na nového premiéra k 31. 3. 2025:

KandidátiFortuna kurzy
Andrej Babiš1.20
Karel Havlíček5.50
Petr Fiala 7.00
Vít Rakušan10.00
Alena Schillerová30.00
Markéta Pekarová Adamová50.00
Marek Výborný50.00
Tomio Okamura50.00
Petr Macinka100.00
Filip Turek100.00
Zdeněk Hřib200.00
Robert Šlachta 200.00
18+ Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Důsledky ztráty důvěry vlády

Pokud Poslanecká sněmovna vysloví nedůvěru vládě, ta musí na základě takového hlasování podat demisi a prezident následně jmenuje nového premiéra, který sestaví novou vládu. Ta pak musí opět požádat sněmovnu o vyslovení důvěry.

Po podání demise vlády je podle ústavy možnost sestavit ještě dvě nebo tři nové vlády, které se mohou ucházet o důvěru sněmovny. Důsledkem pádu vlády pak bývají zejména předčasné volby, které umožní voličům znovu rozdat karty.

Příklady z historie

V historii samostatné České republiky už v Poslanecké sněmovně proběhlo několik desítek hlasování o důvěře vládě, v drtivé většině z nich vláda důvěru získala.

4x se ale stalo, že sněmovna vyslovila vládě nedůvěru – poprvé v roce 2006 u první vlády Mirka Topolánka, podruhé v roce 2009 u druhé vlády Mirka Topolánka, potřetí v roce 2013 u tzv. úřednické vlády Jiřího Rusnoka a zatím naposledy v roce 2018 u první vlády Andreje Babiše.

V posledních letech se s touto situací setkali i na Slovensku, kde se v důsledku nedůvěry vládě konaly v roce 2023 předčasné volby. O nich se na Slovensku diskutuje i nyní, jejich vládní koalice je ve velké krizi.

Zdroje: wikipedia.org, ifortuna.cz