Volby do Evropského parlamentu 2024 v Česku – datum, kandidáti, kurzy, výsledky

Po pěti letech se u nás znovu konají volby do Evropského parlamentu, v nichž si vybíráme politiky, kteří nás v této instituci budou zastupovat. Podívejte se na základní informace, datum, kandidáty, volební systém a kde si na volby do Evropského parlamentu 2024 můžete vsadit.

Volby do Evropského parlamentu 2024

Volby do Evropského parlamentu 2024 letos nejsou v Česku jediné, na podzim nás čekají hned dvoje další. Konat se ještě budou krajské a senátní volby. Příští rok jsou pak na programu volby do Poslanecké sněmovny.

Eurovolby 2024

🇪🇺 Volby do EU parlamentu 2024

Termín voleb7. – 8. června 2024
Funkční období5 let
Předchozí vítěz volebANO (21,18 %)
Počet kandidujících uskupení30
Hranice pro získání mandátu5 %
Kde si vsadit na výsledkyTipsport, Fortuna, Chance, Betano

Volby do Evropského parlamentu 2024 datum

Už dlouho dopředu je známo pro volby do Evropského parlamentu 2024 datum. Tyto volby se totiž musejí konat ve všech členských státech EU ve stejném období, letos to vychází na čtvrtek 6. 6. až neděli 9. 6. 2024.

V každé zemi se ale volí trochu jinak, třeba u nás je to tradičně pátek a sobota, v jiných zemích je to většinou v rámci jediného dne.

U nás se tedy volby uskuteční od pátku 7. června do soboty 8. června, v obvyklých časech, tj. v pátek od 14:00 do 22:00, v sobotu od 8:00 do 14:00.

Výsledky se ale dozvíme až v neděli večer, až poté, co volby do Evropského parlamentu 2024 skončí ve všech zemích. Nečeká nás tak dramatické průběžné sčítání, jako u jiných voleb, ale v neděli večer se rovnou zveřejní konečný výsledek.

Volby do Evropského parlamentu 2024 v Česku

Volby do Evropského parlamentu 2024 v Česku zodpoví na dotaz, jakých 21 europoslanců bude naši zemi po dalších 5 let zastupovat. Počet europoslanců se odvíjí od počtu obyvatel dané země, nejvíce jich proto má Německo (96) a Francie (74), naopak nejmenší zastoupení v EU parlamentu mají Kypr, Estonsko, Lucembursko a Malta se 6 poslanci.

Zatímco u voleb do Poslanecké sněmovny má kandidující strana nárok na peníze od státu při překročení hranice 1,5 %, u voleb do Evropského parlamentu stačí na volební příspěvek pouhé 1 %.

I proto se těchto voleb účastní tak velké množství stran, pro mnoho z nich je právě tento volební příspěvek velkou motivací. Navíc u voleb do EU bývá daleko nižší účast, takže na překročení jednoho procenta stačí relativně málo.

Pro úplnost dodáme, že příspěvek za překročení 1 % činí 30 Kč za každý hlas. V posledních eurovolbách se husarský kousek povedl recesistickému hnutí ANO, vytrollíme europarlament, které si mnoho lidí spletlo s ANO Andreje Babiše a toto hnutí tak získalo 1,56 % a více než milion korun .

Volby do Evropského parlamentu 2024 kandidáti

V tuto chvíli už jsou všechny kandidátní listiny uzavřeny, letošních voleb do Evropského parlamentu se účastní celkem 30 stran a hnutí. Podívejte se na jejich přední kandidáty.

ANO kandidáti pro volby do EU 2024

Hnutí ANO je zatím jasným favoritem těchto voleb, čemuž nasvědčují předvolební průzkumy i kurzy, které na ně vypsali bookmakeři. Do čela kandidátní listiny Babišova hnutí se postavila Klára Dostálová, poslankyně a bývalá ministryně pro místní rozvoj ČR.

Kandidátka SPOLU pro volby do EU parlamentu

Kandidátka SPOLU pro volby do EU parlamentu navazuje na úspěšné volby do Poslanecké sněmovny a opět tak svoje síly spojují ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. První dvě místa patří zástupcům ODS, v čele je Alexandr Vondra, jako druhá Veronika Vrecionová.

Za TOP 09 je třetí Luděk Niedermayer a za lidovce ja na 4. místě Tomáš Zdechovský. Všichni čtyři jsou mimochodem poslanci Evropského parlamentu už nyní.

SPOLU ve všech průzkumech drží druhé místo, je ale velkým otazníkem, jak na tuto nesourodou kandidátku budou reagovat voliči. Např. Saša Vondra a Luděk Niedermayer mají na mnoho zásadních otázek naprosto opačné názory.

Nominace Pirátů pro eurovolby 2024

Nominace Pirátů pro eurovolby 2024 nepřinesla žádné velké překvapení, vedou ji dva současní europoslanci, Marcel Kolaja a Markéta Gregorová. Na dalších místech pirátské kandidátky jsou Zuzana Klusová a další europoslanec Mikuláš Peksa.

V Evropském parlamentu jsou Piráti součástí frakce Zelených, mezi jejich priority patří např. digitalizace, boj s korupcí a daňovými ráji nebo prosazování Green Dealu.

STAN kandidáti pro Evropské volby 2024

Jedničkou kandidátní listiny Starostů a nezávislých je ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, na druhém místě je bývalý poslanec Jan Farský.

SPD kandidáti pro volby do EU 2024

Pro volby do EU se SPD spojila s extremistickou a silně proruskou Trikolorou, posílil ji ale také Petr Mach, bývalý předseda Svobodných a bývalý europoslanec, který se dříve sám označoval za libertariána.

V čele kandidátky je Petr Mach, druhý je stávající europoslanec Ivan David a na třetím místě figuruje předsedkyně strany Trikolora Zuzana Majerová.

Eurovolby 2024 kandidáti komunistů

Jeden mandát obhajuje KSČM, která tentokrát kandiduje pod názvem Stačilo! V čele této kandidátky je dosavadní europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, ze známějších jmen jsou na kandidátní listině např. právník a bývalý Pirát Ondřej Dostál, Petra Rédová nebo Jan Skalický.

Komunisté mohou těžit z toho, že účast ve volbách do EU bývá velmi nízká, sami totiž mají disciplinované voliče, kteří k volbám chodí. I vzhledem k tomu, že Kateřina Konečná je v médiích hodně vidět a i průzkumy dávají KSČM šance, je možné, že si svoje místo v Evropském parlamentu udrží.

Kandidáti Svobodných pro volby do Evropského parlamentu

O úspěch se pokouší také Svobodní, kteří už v minulosti europoslance měli. Kandidáti Svobodných pro volby do Evropského parlamentu už jsou známí, lídrem je předseda této strany Libor Vondráček, dvojkou je ostravský zastupitel Matěj Gregor a třetí Karel Diviš, který loni kandidoval na prezidenta.

Pilířem programu Svobodných pro volby do EU je zachování české koruny, zachování aut se spalovacími motory, důslednější ochrana před nelegální migrací a odmítnutí Green Dealu.

V poslední době je posílila mimo jiné ekonomka Markéta Šichtařová, podporuje je zpěvák Daniel Landa a na kandidátce je bývalý prezidentský kandidát Jiří Hynek.

Kandidáti Přísahy a Motoristů sobě

Možným černým koněm těchto voleb se zatím zdá být Přísaha Roberta Šlachty, která se pro volby do EU spojila se stranou Motoristé sobě.

Do čela kandidátní listiny se postavil Filip Turek, známý český podnikatel a bývalý závodník Formule 3. Průzkumy zatím dávají Přísaze poměrně velkou šanci 5% hranici překročit.

Kandidátky pro volby do EU 2024 – další strany a zajímavosti

Jako vždy bude kandidovat velké množství politických stran a hnutí, vybrali jsme pro vás pár zajímavostí:

  • o obhajobu mandátu se pokusí Hynek Blaško, který kandiduje v čele Aliance za nezávislost ČR. Tu tvoří seskupení krajně pravicových a levicových stran, jako je např. DSSS, Národní demokracie nebo Aliance národních sil. Na posledním místě této kandidátky je PhDr. Miroslav Sládek.
  • kandiduje také Jiří Paroubek, který chtěl jít do voleb v koalici s komunisty, k dohodě ale nedošlo. Založil si ale s Janou Volfovou novou stranu pod staronovým názvem ČSSD. Jeho šance na jakýkoli úspěch jsou prakticky nulové.
  • eurovoleb se samozřejmě účastní i SOCDEM (dříve ČSSD), lídrem kandidátky je Lubomír Zaorálek. Další známá jména pak najdeme až na posledních místech kandidátní listiny, kde jsou např. Vladimír Špidla, Jiří Dientsbier ml. nebo Michaela Marksová.
  • z dalších známých stran kandidátní listinu postavili např. Zelení nebo PRO Jindřicha Rajchla
  • za Rajchlovo PRO kandiduje i bývalý vynikající hokejista a současný trenér Mostu Vladimír Růžička
  • v eurovolbách kandidují oba bratři Tomia Okamury, Hayato za koalici SPOLU a Osamu za Stranu zelených
  • i když o hlasy voličů nestojí, pozornost si určitě zaslouží Urza, který bere volby jako možnost zviditelnění svých myšlenek
  • kandiduje i známý dezinformátor Ladislav Vrabel se svým projektem Plán ČR na prvním místě
  • z bizarních projektů stojí za zmínku např. strana Mourek, hnutí ANO Lepší EU s mimozemšťany nebo strana Lepší život pro lidi, která slibuje minimální mzdu 70 000 a minimální důchod 50 000 Kč
  • a samozřejmě nemůže chybět Petr Cibulka a jeho Pravý Blok
Volby do Evropského parlamentu 2024

Preference pro eurovolby 2024

Průzkumy k volbám do Evropského parlamentu se obvykle dělají až krátce před těmito volbami. Oproti volbám do Poslanecké sněmovny se tak preference pro eurovolby 2024 odhadují trochu hůře.

V posledním průzkumu, který dělala agentura STEM/MARK na přelomu března a dubna, vedlo hnutí ANO před koalicí SPOLU, do Evropského parlamentu by se dostal i STAN, SPD, Piráti, Stačilo! a Přísaha. Bez šance ale nejsou ani SOCDEM nebo Svobodní.

Eurovolby 2024 volební systém

Stejně jako volby do Poslanecké sněmovny, i eurovolby 2024 volební systém mají poměrný, oproti sněmovním volbám je ale celá republika jediný volební okrsek.

Hranice pro zisk mandátu je 5 %, voleb se mohou účastnit všichni občané ČR, kteří nejpozději ve druhý den voleb dosáhnou věku 18 let.

Každý volič může udělit až dva preferenční hlasy, v těchto volbách mohou kandidáti z nižších pozic snadno přeskočit ty před nimi, na rozdíl od komunálních voleb, kde systém funguje trochu jinak.

Mandát europoslance trvá 5 let. Volit lze nejen v místě bydliště, ale jako vždy si můžete vyřídit voličský průkaz a účastnit se eurovoleb i z jiného okrsku.

Volby do Evropského parlamentu 2024 kurzy

Tak jako pro jiná volební kláni, i pro volby do Evropského parlamentu 2024 kurzy vypisují sázkové kanceláře. V tuto chvíli už si na volby do EU můžete vsadit u Tipsportu, Betana, Chance i Fortuny.

Zajímavá je nabídka Betana, u něhož si lze vsadit i na volby do EU parlamentu na Slovensku, v Bulharsku, Řecku nebo Kypru. Na slovenského vítěze se ale dá sázet i u ostatních sázkových kanceláří, favoritem je podle nich Progresivní Slovensko.

Tipsport kurzy500 Kč bez vkladuBonus
Betano kurzy500 Kč bez vkladuBonus
Chance kurzy200 Kč zdarmaBonus
iFortuna kurzy300 Kč bez rizikaBonus
18+ Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Vsadit se momentálně dá na vítěze českých eurovoleb, kde je favorit naprosto jasný. Časem se ale určitě objeví i zajímavější sázkové příležitosti, např. na počet procent pro jednotlivá uskupení, sázky, která ze dvou stran bude mít více hlasů apod.

Evropské volby 2024 výsledky

Po skončení voleb ve všech členských státech EU zde zveřejníme pro evropské volby 2024 výsledky. Konečné výsledky bývají obvykle známy v neděli ve 22:00.

Zdroje: wikipedia.org, volby.cz, programydovoleb.cz

Najnovšie články