Parlamentní volby ve Velké Británii 2024 – datum, strany, kurzy

Volby ve Velké Británii 2024 byly dalším zajímavým volebním kláním v tomto roce. Uskutečnily se už začátkem prázdnin a podle očekávání v nich zvítězila Labouristická strana.

Britské parlamentní volby

Britské parlamentní volby se konaly jen krátce po volbách do Evropského parlamentu, kam už ale Britové volit nemohli, protože z EU v roce 2020 vystoupili.

Vítězem voleb se stali dosud opoziční Labouristé, kteří v Dolní sněmovně získali nadpoloviční většinu a po 14 letech se tak vrací k moci. Podle posledních odhadů získali cca 410 křesel ze 650. Druzí Konzervativci jen 131, Liberální demokraté 61, Reform UK 13 a Skotská národní strana 10.

I na tuto událost jste si mohli vsadit, kurzy na volby ve Velké Británii vypsaly všechny české sázkové kanceláře.

Volby Velká Británie

Volby ve Spojeném království přehled

Letošní volby ve Spojeném království byly první od odchodu této země z Evropské unie.

Den voleb4. července 2024
Funkční období5 let
Počet volených mandátů650
Předchozí vítězKonzervativní strana
Kde si vsaditTipsport, Fortuna, Chance, Betano

Termín voleb ve Velké Británii

Letošní parlamentní volby se ve Velké Británii konaly ve čtvrtek 4. července. Tento termín byl trochu překvapením, protože se obecně očekávalo, že volby budou až na podzim. Nakonec ale premiér Sunak oznámil jejich datum na začátek prázdnin.

Oproti Česku se volby ve Velé Británii konají pouze v jediný den, volební místnosti se otevírají ráno v 7:00 a uzavírají večer ve 22:00. Mají také možnost korespondenční volby – dříve mohli volit ze zahraničí pouze ti, kteří tam žijí méně než 15 let, nově už mohou volit i ti, kdo žijí v zahraničí déle.

Předchozí volby ve Spojeném království proběhly v roce 2019, zvítězili v nich Konzervativci vedení Borisem Johnsonem se 365 mandáty. Druzí Labouristé s lídrem Jeremy Corbynem dostali 202 křesel v Dolní sněmovně.

Volby ve Velké Británii 2024
Dolní komora parlamentu ve Velké Británii (Zdroj: Wikipedia)

Kandidující strany

Podívejte se na přehled kandidujících stran v britských parlamentních volbách. Tradičně nejsilnější jsou konzervativci a labouristé.

Labouristé

Labouristická strana je ve Velké Británii sociálně-demokratickým a středolevicovým politickým uskupením. V současné době ji vede Keir Starmer, v minulosti patřil mezi její významné představitele např. Tony Blair.

V letošních volbách byli labouristé jasnými favority na vítězství, bookmakeři Tipsportu na jejich výhru vypsali kurz 1.01.

Konzervativní strana

Konzervativní strana je středopravicovým subjektem, jejím aktuálním lídrem je Rishi Sunak, který je zároveň i premiérem Velké Británie. Jejich šance na výhru nebyly moc vysoké, kurz 35 nedával moc nadějí na úspěch.

Mezi nejznámější osobnosti, které byly v minulosti členy Konzervativní strany, patří Winston Churchill, Margaret Thatcherová, John Major, David Cameron nebo Boris Johnson.

Reform UK

Politická strana Reform UK je euroskeptickým uskupením, které se dříve jmenovalo Brexit Party. Jejím lídrem je známý politik Nigel Farage, který byl jednou z předních osobností, které bojovaly za odchod Velké Briánie z EU.

Liberální demokraté

Liberální demokraté jsou centristickou středolevicovou politickou stranou, která byla založena v roce 1988. V předchozích parlamentních volbách získali 11,6 % hlasů, což znamenalo 11 mandátů.

Green Party

Britská strana Zelených je podobně jako u nás levicově zaměřená s důrazem na ekologická témata. Zajímavostí je, že má dva předsedy, společně ji vedou Jonathan Bartley a Siân Berryová.

Kurzy na volby ve Velké Británii 2024

I české sázkové kanceláře vypsaly kurzy na volby ve Velké Británii, z pohledu sázkařů ale příliš zajímavé nebyly. Vsadit si šlo navíc pouze na vítěze a kurz na favorita byl minimální. Krátce před volbami vypadala nabídka takto:

StranaTipsport kurzyBetano kurzyChance kurzy
Labouristé1.011.041.01
Konzervativní strana35.0040.0035.00
Reform UK70.0070.00
Liberální demokraté750.00750.00
Green Party1000.001000.00

Volební preference ve Velké Británii

Podle posledních předevolebních průzkumů byli jasným favoritem letošních voleb labouristé. Nejnovější průzkum agentury YouGov jim předpovídal 36 %.

Na druhém místě by se jen těsně umístili vládnoucí Konzervativci s 18 %, hned za nimi by třetí skončila strana Reform UK se 17 %. Liberální demokraté mají v průzkumu 15 %, Zelení 8 % a ostatní strany 3 % a méně.

Podle prognóz by tak Labouristé získali v Dolní sněmovně pohodlnou většinu hlasů, odhady hovoří až o 425 křeslech z celkových 650.

Vsaďte si na volby s bonusem zdarma

Na volby ve Velké Británii jste si mohli klidně vsadit i úplně bez rizika. Stačilo se jen zaregistrovat a níže uvedené sázkové kanceláře vám hned daly zajímavý bonus. Za něj jste si mohli vsadit nejen na volby, ale i na cokoli jiného.

Tipsport kurzy500 Kč bez vkladuBonus
Betano kurzy500 Kč bez vkladuBonus
Chance kurzy200 Kč zdarmaBonus
iFortuna kurzy600 Kč bez rizikaBonus
18+ Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Sázkařský skandál ve Velké Británii

Z pohledu sázkařů došlo nedávno k zajímavé události, kdy kandidát Konzervativní strany a tajemník premiéra Craig Williams 19. května vsadil 100 liber na to, že volby se uskuteční v červenci. K sázce tak došlo několik dní před oznámením termínu voleb, který se očekával až na podzim.

Bylo tak zřejmé, že Williams využil toho, že měl zákulisní informace o tom, na kdy budou volby vypsané. Vsadilo si ale i několik dalších lidí od Konzervativců, např. vedoucí jejich datového oddělení nebo ředitel volební kampaně.

Celou situaci tak začala prověřovat Komise pro hazardní hry a ve Velké Británíí se z těchto sázek na termín voleb stal menší skandál.

Zdroje: wikipedia.org, yougov.co.uk, tipsport.cz, betano.cz, chance.cz

Najnovšie články