Volební systém v ČR – jak se volí do Poslanecké sněmovny

VSAĎTE SI na voLby s bonusEm

VoLby

českO

SVET

TOP Bonus

Články

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Už začátkem října se konají další volby do Poslanecké sněmovny, jejíž složení by se mělo výrazně obměnit. Podívejte se na náš základní souhrn informací o českém volebním systému, rozdělení mandátů nebo hranici pro vstup do parlamentu.

Volební systém v ČR

V Česku se v různých volbách volí různými systémy. V případe voleb do Poslanecké sněmovny jde o poměrný volební systém, díky kterému mají šanci na vstup do parlamentu i menší subjekty.

I ty ale musejí překročit minimálně 5 % hlasů, což není nic snadného. Před 4 roky rekordní počet hlasů propadl, ty letošní jsou tak ve znamení různých koalic a spojení více stran do jednoho subjektu. Předvolební průzkumy ukazují, že letos se tak do sněmovny může dostat více než 10 stran a hnutí.

V článku najdete

Jak se volí do Poslanecké sněmovny

Volební systém v ČR se pokud jde o termíny voleb nadále nemění, i letos tak občané půjdou k volebním urnám v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Tento systém je u nás specifický, jinde v Evropě se volí pouze jeden den (obvykle v neděli).

Novinkou je letos možnost korespondenční volby. Ta u nás doposud nebyla možná a kdo žil v zahraničí, musel často absolvovat i velmi dalekou cestu na nejbližší zastupitelský úřad. To už ale nyní neplatí a očekává od Čechů v cizině se tak očekává vyšší volební účast.

U nás pak nadále zůstává možnost využít voličský průkaz, díky kterému můžete volit odkudkoliv v Česku, bez ohledu na to, kde máte trvalé bydliště. Vyřídit se dá snadno online, např. přes datovou schránku, jen je potřeba myslet na včasné podání žádosti.

Aktivní vs. pasivní volební právo

Český volební systém rozlišuje 2 druhy volebního práva – aktivní znamená právo volit, naopak pasivní znamená právo být volen.

V případě aktivního volebního práva je to u všech typů voleb stejné, volit v nich může každý občan ČR, který nejpozději v druhý den konání voleb dosáhne věku 18 let.

U pasivního práva je to u každého druhu voleb trochu jinak – zatímco do Evropského parlamentu a českých obcí a krajů stačí věk 18 let, u voleb do Poslanecké sněmovy je minimum 21 let. Ještě vyšší hranice je u senátních a prezidentských voleb, kde musí mít kandidát minimálně 40 let.

Jak se mezi strany rozdělují mandáty

Systém, podle kterého se po volbách mezi jednotlivé strany rozdělují mandáty, je poměrně složitý. V minulosti (v letech 2002 – 2017) se používala tzv. d΄Hondtova metoda, v současné době se k výpočtu používá Imperialiho a Hagenbach-Bischoffova metoda

Platí každopádně to, že mandáty se rozdělí pouze těm stranám a hnutím, které překročí hranici 5 %, kdo má méně, tak jeho hlasy propadají. Systém je také výhodnější pro vítěze voleb, který má v přepočtu hlasů na mandáty ještě vyšší zisk.

Poměrný vs. většinový volební systém

U každých voleb v Česku je trochu jiný systém. Většinový volební systém funguje např. u voleb do Senátu, kde v prvním kolem vyhraje ten, kdo má nad 50 % hlasů, jinak postupují první dva kandidáti do druhého kola. Podobným způsobem fungují i prezidentské volby.

Naopak do dolní komory se používá osvědčený poměrný volební systém, který zaručuje, že svoje zastoupení tak mají i menší politické subjekty. Počty mandátů v tomto systému se tak více blíží skutečnému rozložení voličských sympatií.

Jaká je hranice pro vstup do sněmovny

Ve volbách do sněmovny platí už od vzniku samostatné ČR hranice 5 %, kterou je nutné překročit, aby strana získala poslanecká křesla. Přirozená hranice by vzhledem k počtu 200 poslanců sice byla jen 0,5 %, v takovém případě by ale ve směnovně bylo mnohem více subjektů a bylo by daleko obtížnější sestavit funkční vládu nevbo prosazovat jakékoli návrhy.

Uzavírací klauzule mají i jiných evropských zemích. Vyšší než u nás je pouze v Lichtenštejnsku, kde činí dokonce 8 %, jinde je maximálně 5 % jako u nás. V mnoha evropských zemích je ale nižší, např. v Rakousku, Slovinsku nebo Švédsku stačí stranám jen 4 %, v Itálii, Španělsku, Řecku nebo Srbsku dokonce pouhá 3 %.

Pravidla u volebních koalic

Kromě 5 % klauzule zde ale ještě máme hranici pro koalice více stran. V případě koalice dvou subjektů je uzavírací klauzule stanovena na 8 %, v případě 3 a více stran činí minimum 11 %. V letošních volbách formou klasické koalice kandiduje pouze SPOLU, pouze na ně se tak vztahuje podmínka, že musí překročit minimálně 11 %.

Strany totiž tuto klauzuli mohou jednoduše obejít tak, že všechny oficiálně kandidují na kanidátních listinách jediné strany. Touto formou letos kandidují SPD, Svobodní, Trikolora a PRO – sice jde o spojení 4 subjektů, nicméně všichni jejich zástupci jsou na kandidátkách SPD a platí tak pro ně pouze 5 % hranice.

Kdo získá peníze za hlasy ve volbách

Politické strany a hnutí získávají za volby také peníze ze státního rozpočtu, neboli příspěvek na úhradu volebních nákladů. Tato odměna se týká pouze dvou druhů voleb a sice voleb do Poslanecké sněmovny a do Evropského parlamentu.

Nižší je tato hranice u evropských voleb, kde stačí k zisku finančního příspěvku pouhé 1 % hlasů. V kombinaci s tím, že do Evropského parlamentu volí málo lidí, je tak u těchto relativně vysoká šance se k penězům dostat. Příspěvek je 30 Kč za každý obdržený hlas.

O něco vyšší je hranice u voleb do sněmovny, kde je potřeba získat nejméně 1,5 % hlasů. Výše příspěvku je ale vyšší, činí rovných 100 Kč za každý získaný hlas.

Kromě toho lze ještě získat stálý příspěvek. Ten je určený všem stranám, které v posledních volbách do Poslanecké sněmovny získaly alespoň 3 % hlasů. Ty už si přijdou na mnohem větší peníze, každý rok mají nárok na příspěvek ve výši 6 milionů Kč + 200 000 Kč za každé další započaté 0,1 %. Od hranice 5 % má automaticky každá strana rovných 10 milionů Kč ročně.

Vsaďte si na letošní parlamentní volby

Sázet se dá nejen na sport, ale i na politiku. Kurzy na letošní volby do sněmovny jsou vypsané u Tipsportu, Fortuny i Chance, tipovat u nich můžete např. na vítěze letošních voleb, jeho procentuální zisk nebo na volební účast. Právě ta může hrát velkou roli v tom, jak nakonec volby dopadnou.

U všech předních sázkovek nabízejí i atraktivní bonusy pro nové hráče, díky tomu si tak na volby můžete vsadit bez rizika. Stačí se jen zaregistrovat a vstupní bonus je váš.

Tipsport kurzy300 Kč bez vkladuBonus
Betano cz550 Kč bez vkladuBonus
Chance kurzy200 Kč zdarmaBonus
iFortuna kurzy1000 Kč bez rizikaBonus
18+ Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Zdroje: wikipedia.org, csu.gov.cz