Blíží se volební superúterý, kdy budou Američané volit nejen nového prezidenta, ale také nové členy Kongresu. Podívejte se, jak funguje volební systém USA, co rozhoduje o vítězi voleb, v jakých termínech se volby konají a kdo v nich může být zvolen.
Jak funguje volební systém v USA
Volební systém v USA se od toho českého výrazně odlišuje, což platí zejména pro americké prezidentské volby. U nich totiž klidně může vyhrát i kandidát, který získá méně hlasů.
V USA navíc mají jiný systém i v tom, že reálné šance na úspěch v nich mají prakticky jen dvě strany – Demokraté a Republikáni. Existuje u nich sice více stran, jejich podpora je ale oproti hlavní dvojici jen minimální.
V článku najdete
- Kdo může volit a být volen
- Kdy se volby v USA konají
- Co rozhoduje o vítězi voleb
- Primární volby prezidenta
- Ostatní americké volby
Volební právo v amerických prezidentských volbách
Volit v amerických prezidentských volbách mohou občané USA, kterým už bylo alespoň 18 let. Kdo chce v USA volit, musí se ale nejdříve zaregistrovat na příslušném úřadě.
Pokud jde ale o právo být zvolen prezidentem, minimální věk je nižší než u nás a je stanoven na 35 let. Další podmínkou je, že kandidát na prezidenta musí být rodilý Američan a musí žít trvale v USA minimálně 14 let.
Termín prezidentských voleb v USA
Ze zákona se prezidentské volby v USA konají vždy jednou za 4 roky v úterý, které následuje po prvním listopadovém pondělku. V letošním roce tak termín voleb připadl na 5. listopadu, ty další se uskuteční 7. 11. 2028.
Volební systém USA – rozhoduje počet volitelů
Zásadním specifikem amerických prezidentských voleb je to, že je nemusí vyhrát ten, kdo získá nejvíce hlasů voličů. Rozhodující je totiž počet volitelů a může dojít (a v minulosti už došlo) k situaci, že prezidentem se stane ten, komu dalo hlas méně voličů.
Volební systém v USA funguje tak, že celá země je rozdělená do 50 států a v každém z nich se výsledky počítají zvlášť. Každý stát má určitý počet volitelů a tomu, kdo v daném státě získá nejvíce hlasů voličů, připadnou všechny hlasy volitelů.
Pokud tedy např. v Kalifornii, která má hned 54 volitelů získá jeden kandidát většinu hlasů voličů (i kdyby to bylo jen 51:49), automaticky získává všech 54 volitelů za tento stát, kteří jsou vázáni výsledkem.
Dohromady je v USA 538 volitelů, vítěz voleb jich tak musí získat alespoň 270. Klíčovou roli tak mohou sehrát tzv. swing states, kde mají oba kandidáti podobný počet hlasů. Letos mezi ně patří Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolina, Pensylvánie a Wisconsin.
VIDEO: Vysvětlení systému
Primárky USA
O tom, kteří dva kandidáti se spolu ve volbách utkají, se v USA rozhoduje v primárních volbách. Ty se konají u obou hlavních stran, svého kandidáta si v nich volí jak Demokraté, tak i Republikáni.
Průběh těchto voleb se ale liší nejen podle stran, ale i podle států. V některých mohou např. hlasovat pouze registrovaní voliči dané strany. V některých státech se pak místo primárek kandidát vybírá na volebních shromážděních, kterým se říká kaukusy.
Ostatní volby v USA
V USA se koná také řada dalších druhů voleb, k těm nejvýznamnějším patří volby do Kongresu. Ten je dvoukomorový (stejně jako u nás parlament) a dělí se na horní komoru, kterou je Senát a dolní komoru, kterou je Sněmovna reprezentantů.
Do obou dvou komor se volí 1x za 2 roky, v tzv. volební superúterý. Letos se tak volby do Kongresu uskuteční stejný den, ve který budou Američané vybírat nového prezidenta.
Jak do Sněmovny reprezentantů, tak i do Senátu se v USA volí většinovým volebním systémem. Do dolní komory se vybírá hned 435 zástupců, dolní má pouze 100 členů.
Vsaďte si na nového prezidenta USA
Máte svůj tip, kdo se stane novým prezidentem a nahradí tak Joea Bidena? Na vítěze amerických prezidentských voleb si můžete vsadit hned u několika sázkovek.
Tipovat můžete jak na celkového vítěze, tak i na to, kdo získá více hlasů voličů nebo kdo vyhraje v jednotlivých 50 státech USA. Pokud se navíc někde nově zaregistrujete, získáte bonus a budete si moci vsadit zdarma a bez rizika.
Zdroje: wikipedia.org, youtube.com