Jak volit ze zahraničí

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Pokud nevíte jak volit ze zahraničí, jste na správném místě. V tomto článku najdete vše podstatné – jak i kdy přesně.

Jak volit ze zahraničí do Evropského parlamentu

Na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny nebo volby prezidenta u voleb do Evropského parlamentu ze zahraničí hlasovat nelze. Kdo žije v jiné zemi a chce volit české zástupce, musí se v době voleb nacházet na území ČR.

Jak volit ze zahraničí

Volit v zahraničí lze osobně, a to buď po podání žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů, nebo na základě voličského průkazu.

To, jak volit ze zahraničí, upravuje volební zákon a formální náležitosti zůstávají stejné u všech voleb, ať už je to volba prezidenta, nebo parlamentní volby.

Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů

Tato alternativa se vztahuje na voliče s dlouhodobým pobytem v zahraničí. Žádost o zápis musíte doručit na zastupitelský nebo konzulární úřad (např. Velvyslanectví ČR v jiných zemích) nejpozději 40 dnů před začátkem voleb.

V roce 2021 (volby do Poslanecké sněmovny) tento den připadl na 29. srpna.

Pro tuto žádost neexistuje předepsaný formulář, ale musí být doložena dokladem totožnosti, nebo jeho kopii.

Jak volit ze zahraničí s voličským průkazem

V případě, že jste nestihli včas požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů a nebo se během voleb v zahraničí nacházíte pouze krátkodobě, můžete volit přes voličský průkaz.

Požádat o voličský průkaz lze osobně do 2 dnů před začátkem voleb na zastupitelském nebo konzulárním úřadě, případně je to možné také poštou nebo online (do 7 dnů před začátkem volby). K online doručení žádosti je však nutné mít datovou schránku.

Voličský průkaz si poté musíte přinést s sebou do volební místnosti.

Volby do parlamentu 2021 - Jak volit ze zahraničí

Kde volit v zahraničí

Volit v zahraničí je možné pouze osobně, korespondenční forma hlasování není možná. Nicméně vsadit si na volby můžete i online.

Svůj hlas můžete odevzdat na příslušném velvyslanectví (zastupitelský nebo konzulární úřad) České republiky. Ovšem pouze za předpokladu, že jste včas požádali o zápis do zvláštního seznamu voličů a nebo si pořídili voličský průkaz.

Volební lístky i pokyny jsou v českém jazyce a není potřeba žádného překladu.

Kdy volit ze zahraničí

Volit ze zahraničí lze v trochu odlišných termínech, než jaké platí v ČR. Záleží na časovém pásmu.

Tam, kde je čas posunutý o 3 hodiny a více, odvolíte ve čtvtek a v pátek, vždy od 14:00 do 21:00.

V případě, že chcete volit v zahraničí na území s časovým posunem max. o 2 hodiny, hlas odevzdáváte v pátek (12:00 – 22:00) a v sobotu (8:00 – 12:00).

O tom, kdy se volí prezident, si můžete přečíst v našem článku.

Volby ze zahraničí 2021

Na základě losu bylo rozhodnuto, že hlasy ze zahraničí se v roce 2021 přičetly k výsledku voleb v Ústeckém kraji. Zahraniční voliči také vybírali pouze ze stran, které kandidovaly ve volbách do poslanecké sněmovny v tomto kraji.
Zajímavostí je, že v Ústeckém kraji kandidovali také Andrej Babiš a Ivan Bartoš.