Jak volit ze zahraničí

Pokud nevíte jak volit ze zahraničí, jste na správném místě. V tomto článku najdete vše podstatné – jak i kdy přesně.

Jak volit ze zahraničí

O tom, jak volit ze zahraničí, si můžeme přečíst ve volebním zákoně. Na základě losu bylo rozhodnuto, že hlasy ze zahraničí se v roce 2021 přičtou k výsledku voleb v Ústeckém kraji. Zahraniční voliči také vybírají pouze ze stran, které v tomto kraji kandidují ve volbách do poslanecké sněmovny.

Zajímavostí je, že v Ústeckém kraji kandiduje Andrej Babiš, který se jistě představí i v Superdebatě.

Volit v zahraničí lze osobně, a to buď po podání žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů, nebo na základě voličského průkazu.

Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů

Tato alternativa se vztahuje na voliče s dlouhodobým pobytem v zahraničí. Žádost o zápis musíte doručit na zastupitelský nebo konzulární úřad (např. Velvyslanectví ČR v jiných zemích) nejpozději 40 dnů před začátkem voleb. V roce 2021 tento den připadl na 29. srpna.

Pro tuto žádost neexistuje předepsaný formulář, ale musí být doložena dokladem totožnosti, nebo jeho kopii.

Jak volit ze zahraničí s voličským průkazem

V případě, že jste nestihli včas požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů a nebo se během voleb v zahraničí nacházíte pouze krátkodobě, můžete volit přes voličský průkaz.

Požádat o voličský průkaz lze do 6. října na zastupitelském nebo konzulárním úřadě, případně je to možné také online. K tomu je však nutné mít datovou schránku.

Voličský průkaz si poté musíte přinést s sebou do volební místnosti.

Volby do parlamentu 2021 - Jak volit ze zahraničí

Kde volit v zahraničí

Volit v zahraničí je možné pouze osobně, korespondenční forma hlasování není možná. Nicméně vsadit si na volby můžete i online.

Svůj hlas můžete odevzdat na příslušném velvyslanectví (zastupitelský nebo konzulární úřad) České republiky. Ovšem pouze za předpokladu, že jste včas požádali o zápis do zvláštního seznamu voličů a nebo si pořídili voličský průkaz.

Kdy volit ze zahraničí

Volit ze zahraničí lze v trochu odlišných termínech, než jaké platí v ČR. Záleží na časovém pásmu.

Tam, kde je čas posunutý o 3 hodiny a více, odvolíte ve čtvtek a v pátek, vždy od 14:00 do 21:00.

V případě, že chcete volit v zahraničí na území s časovým posunem max. o 2 hodiny, hlas odevzdáváte v pátek (12:00 – 22:00) a v sobotu (8:00 – 12:00).

Kdy se volí do parlamentu na území České republiky?

V pátek 9.října od 14:00 do 22:00
V sobotu 10.října od 8:00 do 14:00

Timotej Lauko

Student Japonské filologie, 25 let. Nadějný spisovatel a zóon politikon. Mimo politiku a veřejné dění se zajímá také o literaturu a popkulturu. Poslouchá metal a je dlouholetým fanouškem Chelsea FC.