Kdy volit do parlamentu

Kdy volit letos do parlamentu – přehled termínů Voleb do Poslanecké sněmovny 2021. Kdy se volí, v kolik hodin a kam jít volit.

Kdy volit do parlamentu – od kdy do kdy

Volby do parlamentu (Poslanecké sněmovny) ČR proběhnou 8. a 9. října 2021, tedy v pátek a sobotu. Podle volebního zákona volby probíhají vždy v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

Pokud jste v covidové izolaci a nevíte, kdy volit, nezoufejte. Byly vypsány speciální termíny voleb – 6. a 7. října. Ty jsou relevantní pro voliče, kteří musí odevzdat svůj hlas z karantény („drive-in“, mobilní schránka).

V našem dalším článku si můžete přečíst více o tom, jak je možné volit ze zahraničí.

Do kdy se volí v sobotu

V sobotu se volí do 14:00, kdy jsou podle volebního zákona všechny volební místnosti uzavřeny. Poté dochází ke sčítání hlasů.

Čas od kdy, do kdy se volí je zpravidla identický pro všechny parlamentní volby.

Volby 2021 - Kdy volit do parlamentu

Kam jít volit

Nevíte-li kam jít volit, je to jednoduché. Každý volič má přidělený volební okrsek podle adresy trvalého bydliště. O tom, kde přesně se volební místnost v okrsku nachází, musí být informován alespoň 3 dny před začátkem voleb (tzn. 5. října). Tato informace by k vám měla dorazit zároveň s hlasovacím lístkem.

Seznam jednotlivých volebních okrsků najdete na stránkách své obce, více jejich dělení si přečtete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

V případě, že chcete volit mimo svůj volební okrsek, musíte do 6. října požádat o Voličský průkaz.

Pokud si ale chcete vsadit na volby, tak tak můžete učinit online z pohodlí svého domova. Ale doporučujeme Vám shlédnutí Superdebaty, která každoročně výsledky voleb velmi ovlivní.

Timotej Lauko

Student Japonské filologie, 25 let. Nadějný spisovatel a zóon politikon. Mimo politiku a veřejné dění se zajímá také o literaturu a popkulturu. Poslouchá metal a je dlouholetým fanouškem Chelsea FC.